Logo Logo
Mějte vhodnou podprsenku pro každou příležitost
  • 24. 9. 2018
  • Mějte vhodnou podprsenku pro každou příležitost

Když se zeptáme žen, zda si umí vybrat vhodnou podprsenku, mnohé to budou považovat za zbytečnou otázku. Proč by neuměly? Jenže skutečností je, že stále mnohé dámy vybírají nevhodnou velikost, či si nepořídí druh, který by pro danou příležitost byl nejlepší. Pojďme si přiblížit, jak vybrat správnou velikost podprsenky, i to, jaké druhy podprsenek rozlišujeme.

Výběr podprsenky podle velikosti

Dbejte na volbu správné velikosti podprsenky. Nejenže nesprávná nesedí tak, jak má, a proto nevypadá pěkně, ale také může mít negativní dopad na prsa. Ta nedrží tak, jak mají, nechají se příliš přitahovat gravitací, ramínka se zařezávají, nebo naopak sklouzávají atd. 


Nejde však jen o diskomfort. Odborníci varují, že nesprávně vybraný model způsobuje i různé zdravotní potíže. Mezi ně patří otlaky (těsná ramínka), vyrážka (neprodyšný materiál), ale dokonce i bolest zad. Nevhodně zvolená podprsenka totiž může mít vliv na špatné držení těla.


A jak tedy vybrat správnou velikost podpsenky, která vám bude stoprocentně sedět? Nejdříve přijde na řadu pečlivé přeměřování. To by mělo probíhat ve spodním prádle a ve vzpřímeném postoji. Předmětem měření bude obvod hrudníku pod prsy a přes ně. Obvod podprsenky se měří pod prsy a ve výdechu. Obvod přes prsa přes bradavky (nemějte „pušapku“ či jiný typ s velkými košíčky). Zde se měří při mírném nádechu.


Důležité je, aby při zjišťování obou hodnot byl metr rovně na zádech. Proto je lepší, když vám bude při měření někdo asistovat. Nejlepší je zajít do obchodu se spodním prádlem, kde by měli pracovat odborníci, kteří vědí jak přesně na to. 


Pokud vybíráte podprsenku dle tabulky velikostí, je nutné u obvodu podprsenky odečíst 5 až 10 centimetrů. To je dáno elasticitou produktu. Košíčky (A, B, C, D) zjistíte tak, že hodnotu pod prsy odečtete od hodnoty přes ně. Pak už si jen stačí najít tabulku velikostí.


Zkoumejte i další aspekty. Třeba, jak hodně jde spodní prádlo natáhnout směrem od páteře (ideální je prostor pro dva prsty), není-li příliš těsné, nezařezávají-li se vám ramínka, sedí-li košíčky i kostice. Zkrátka je-li vám celkově pohodlné, a to nejen při několikavteřinovém vyzkoušení vestoje.

Druhy podprsenek

Stejně jako na různé příležitosti oblékáme rozmanité oblečení, kabelky a další doplňky, ani u podprsenek si nevystačíme s jedním druhem. Jiné ženy oblékají na běžnou příležitost, další na sport, za účelem svádění a specifický druh existuje i pro těhotné a kojící dámy. 

Výběr konkrétního druhu nezáleží jen na příležitosti, ale také na velikosti poprsí, upřednostňovaném materiálu, efektu, kterého chcete dosáhnout, atd.

Vyztužené, polovyztužené a nevyztužené podprsenky

Podprsenku můžeme volit podle různých parametrů. Jedním z nich je výztuž. Existují vyztužené, polovyztužené a nevyztužené. Jaká je nejlepší? To rozhodně nelze říci takto obecně. Každé ženě vyhovuje něco jiného. Ať už zvolíte jakýkoliv typ, budete mít rozhodně z čeho vybírat. Pojďme si jednotlivé varianty více přiblížit.

Nevyztužená podprsenka má měkké košíčky přizpůsobující se přirozenému tvaru ňader. Mohou být s kosticemi i bez nich. Nevyztužený druh se dobře nosí v létě a zvolíte-li hladký, perfektně se bude hodit pod přiléhavé oblečení. Může však být i zdobený krajkou.

Vyztužené podprsenky mají zpevněné celé košíčky. Obvykle jsou složené z více vrstev materiálu. Jsou pevnější a to, jak budou vaše ňadra v nich vypadat, nezáleží tolik na přirozeném vzhledu poprsí, ale na střihu. Oblíbený je hlavně T-střih se švem daným právě do uvedeného písmena. Vyztužení může být různě silné. Pozor: Nepleťte si vyztužení s vycpávkami. Nejde o totéž.

Nedokážete se rozhodnout, jestli se lépe cítíte v jednom, nebo druhém typu? Pak jsou tu ještě polovyztužené podprsenky. Ty mají obvykle zpevněnou spodní část košíčku. Horní část je měkká a poddajná. Ať už máte poprsí jakékoliv velikosti, hodí se pro vás. Zkuste, jak se v této variantě budete cítit vy.

Sportovní podprsenky

Sportujete? Pak byste pro tuto činnost měly používat podprsenky přímo určené pro tuto činnost. Jsou totiž vyvíjeny tak, aby se sportovní aktivitě přizpůsobily. Díky nim budou prsa držet na místě. Nepřekáží při různých pohybech, ale také je nebudete příliš namáhat natřásáním atd. 

Samozřejmě i mezi nimi jsou velké rozdíly. Některé zamezují pouze pohybům nahoru a dolů, díky jiným se poprsí nehne takřka nikdy.

Sportovní model vybírejte mimo jiné podle velikosti prsů. Pro menší ňadra jsou vhodné obepínací modely, větší vyžadují pevnou konstrukci. Dále vybírejte podle zátěže, materiálu, střihu a dalších faktorů. Soustřeďte se i na ramínka. Ta by měla být spíše širší, nejlépe podložená a s možností nastavení. 

Push-up podprsenky

Push-up podprsenky (tzv. „pušapky“) jsou oblíbené především u žen s menšími a středním ňadry. Díky tomuto typu lze dosáhnout úžasně sexy výstřihu, i když ve skutečnosti k dívce či ženě příroda tak štědrá nebyla. Je možné zvětšit ňadra o jednu až dvě velikosti, někdy dokonce o tři. Dejte si však pozor, aby to nebylo na úkor pohodlí.

„Pušapky“ mají konstrukci umožňující pozvednutí ňader a jejich stlačení k sobě. To je možné díky polštářkům v košíčcích. Právě proto se dosáhne super efektu. 

Rozhodnete-li se pro koupi push-up podprsenky, zjistíte (ostatně jako snad u všech druhů), že nabídka je hodně široká. 

Jak si vybrat tak, abyste byla spokojená? Důležitá je především vycpávka. Zajímejte se o její materiál. Ty levnější jsou z molitanu a méně se přizpůsobí. Lepší jsou gelové a silikonové, s nimiž dosáhnete přirozenějšího efektu a jsou rovněž příjemnější na nošení. 

Snad ještě důležitější než u ostatních podprsenek tu je výběr správné velikosti. Mnohé ženy si schválně kupují menší, aby efekt byl patrnější. Nedělejte to. Budete prsa více škrtit a vytlačovat do hodně nepřirozené pozice. To by mohlo při dlouhodobém nošení vašim ňadrům uškodit. Celkově dbejte na výběr kvalitní podprsenky, a to i za cenu, že si za ní připlatíte. 

Tento druh spodního prádla vyžaduje obvykle jemnější péči. Nejlepší je prát ho v ruce, nesušit v sušičce, ale ani na přímém slunci.

Podprsenky s kosticemi a bez nich

Při volbě vhodného produktu, promyslete také to, jestli vám budou více vyhovovat podprsenky bez kostic nebo s nimi. Samozřejmě volba záleží na vás a na tom, co vám bude pohodlnější. Obvykle modely bez kostic více vyhovují těhotným a kojícím ženám, dámám s menším poprsím a všem, které vyžadují hlavně pohodlí. Proto i sportovní nemají kostice a nosíte-li spodní prádlo na spaní, také bude lepší vybrat variantu „bez“. 

Druhý typ nejvíce ocení ženy s větším poprsím. Kostice totiž dodávají ňadrům potřebnou oporu. Podstatné je samozřejmě zvolit správnou velikost, aby vás kostice nikde netlačily a celkově vám nebyly nepříjemné. Mnoho žen totiž uvádí svou nespokojenost s tímto typem, ale je to dáno třeba jen tím, že si nevybraly správně. Další výhodou kostic je větší tvarovací efekt.

Těhotenské podprsenky

Těhotenství je citlivým obdobím ženy, v němž mění mnoho aspektů svého života. Vedle celkového životního stylu je to také oblečení. Důležité je, aby jí bylo pohodlné, nikde neškrtilo a celkově se v něm dámy cítily dobře. To platí i pro podprsenky. Je třeba myslet na to, že zvlášť prsa jsou v těhotenství velmi citlivá. Jsou větší a těžší, a proto dbejte, aby jejich váha byla pohodlně rozložená. 

Zaměřte se na modely, které budou vašim ňadrům potřebnou oporou. Podstatné je, aby byly z prodyšných látek. Oblíbené jsou bezešvé produkty. Určitě by neměly být švy v oblasti bradavek. Soustřeďte se i na ramínka. Musí být pevná a nesmí vás škrtit. Budou-li širší, je to jen dobře.

Zvolíte-li si správnou těhotenskou podprsenku, přizpůsobí se i měnící se velikosti poprsí.

Kojící podprsenky

Během doby kojení se neobejdete bez kojící podprsenky, která se přizpůsobí měnící se velikosti prsou, je pohodlná, ale především by vám měla umožnit přístup k bradavce tak, abyste oblečení nemusely sundávat či složitě odhrnovat. Aby skutečně přístup byl co nejjednodušší, je třeba volit rovněž vhodný svršek. Takové tuniky, svetry atd. není v dnešní době problém sehnat.

V prvních týdnech a měsících kojení jsou prsa velmi citlivá, proto je podstatné, aby pro ně bylo spodní prádlo skutečnou oporou. Obvykle je bez kostic. Je pohodlnější, ale pokud vám více vyhovují kostice, nemusíte se obávat, že byste ho nenašly na trhu.

Jiný model si pořiďte na začátku kojení, další na období zhruba po půl roce. První měsíce je totiž podprsí obvykle větší a citlivější. Koupi produktu na pozdější období neuspěchejte. Nevíte, jakou velikost ňader skutečně budete mít. Tu první byste si však měly vzít už do porodnice. I tak však počkejte s nákupem na poslední týdny těhotenství.

Další druhy podprsenek

A v různých výčtech najdeme také další druhy podprsenek. Uveďme si ještě alespoň bardot (zvýrazňující hlavně horní linii prsou), bez ramínek (volte takové, které i tak dobře drží a nesklouzávají), bralette (jsou sexy a zároveň hodně pohodlné), bezešvé (nemají švy a jejich nošení je tak velmi komfortní), zmenšovací (opticky zmenšují velikost poprsí, jsou tedy určené ženám s bujným dekoltem) a možná bychom našli i další druhy.

A co vy? Dokáže vybrat správnou velikost podprsenky, která vám bude bez problémů sedět a v níž se budete cítit skutečně dobře? Najděte si vhodný typ na každou příležitost.